Πέμπτη 21 Φεβρουαρίου 2019

καταναλωση επιτοιχιου λεβητα υγραεριου

Ο Ολυμπιακός τελικά παρατάχθηκε με απουσίες, αφού Λοτζέσκι (προσαγωγοί) και Γιανγκ (γόνατο) έμειναν εκτός (ο Βελγοαμερικανός θα κάνει αγώνα δρόμου για το ματς με την Ούνιξ την Πέμπτη, ενώ ο σέντερ του Ολυμπια εκτός). Επίσης ο Μάντζαρης έκανε ένεση, ενώ ο Πρίντεζης με το πρόβλημα στην μέση, ουσιαστικά χωρίς προπόνηση.

τοποθετηση επικαθημενου νιπτηρα

4033817
(Με απουσίες ξεκίνησε το ντέρμπυ ο Ολυμπιακός - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ)

Όμως ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο ματς και κυριάρχησε στο πρώτο δεκάλεπτο με Μάντζαρη-Σπανούλη να δημιουργούν για εύκολα καλάθια, την ώρα που ο Παναθηναϊκός είχε επιθετικό πρόβλημα. Η διαφορά πήγε και στο +8 για τους ερυθρόλευκους.

μεσ του αιγαιου τα νερα

4033816
(Καλάθι του Παπανικολάου - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Το ξεκίνημα όμως του β 10λεπτου είχε διαφορετική εικόνα. Σχήμα με τρεις γκαρντ για τον Παναθηναϊκό (Ρίβερς, Παππά και Τζέιμς) την ώρα που ο Πρίντεζης κάθισε στον πάγκο και ο Σπανούλης πήγε στα αποδυτήρια νιώθοντας ενοχλήσεις στον προσαγωγό.

4033917
(Ο Σπανούλης πάει στα αποδυτήρια - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Ο Κέι Σι Ρίβερς έδωσε το σύνθημα για καταιγισμό τριπόντων (τελείωσε το ημίχρονο με 16 πόντους και 4/6 3π.) και μαζί με Τζέιμς και Σίνγκλετον πήραν «φωτιά στην επίθεση», ενώ η πιεστική άμυνα και τα πολλά λάθη κράτησαν τους ερυθρόλευκους για 6 σχεδόν λεπτά δίχως πόντο και σερί 14-0 των γηπεδούχων για το 26-20. Η διαφορά πήγε και στο +9 (31-22) πριν βρει λύσεις στο φινάλε ο Ολυμπιακός.

4033868
(Απίστευτη εμφάνιση του Ρίβερς στο β 10λεπτο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Το β ημίχρονο ξεκίνησε με την είδηση ότι ο Σπανούλης δεν θα αγωνιζόταν άλλο, καθώς ένιωσε ενοχλήσεις στον προσαγωγό και θα κάνει μαγνητική αργότερα για να διαπιστωθεί η σοβαρότητα του τραυματισμού.

4034029
(Δεν βγήκε στο β ημίχρονο ο Σπανούλης - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Ήταν όμως ντέρμπυ το γ 10λεπτο, αφού Παπανικολάου (παίζοντας με 3 φάουλ), Πρίντεζης και Γκριν πήραν πάνω τους το σκοράρισμα (σε συνδυασμό με την πολύ καλή άμυνα), ενώ για τον Παναθηναϊκό ο Σίνγκλετον ήταν on fire (τους 10 από τους 17 πόντους με 2 τρίποντα) και περισσότερες κατοχές για τους «πράσινους» (ενώ οι ερυθρόλευκοι περιορίστηκαν σε ένα επιθετικό ριμπάουντ).

4034020
(Σίνγκλετον και Παπανικολάου πρωταγωνιστές στην 3η περίοδο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Όμως η ενέργεια των γηπεδούχων σε άμυνα και επίθεση εκτόξευσε την διαφορά ακόμη και στο +16 (63-47), αλλά δεν μπόρεσε να μεγαλώσει, καθώς ο Μιλουτίνοφ έκανε ζημιά στο τέλος μέσα από την ρακέτα και κρατώντας το πλεονέκτημα ισοβαθμίας υπέρ του Ολυμπιακού (με το +25 του α αγώνα).

4034115
(Σίνγκλετον και Τζέιμς στους κορυφαίους του Παναθηναϊκού - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Ο Ολυμπιακός εκτός από τις απουσίες των τραυματιών είχε 14 λάθη και 4/18 τρίποντα, χαμηλά ποσοστά για να μπορέσει να κτυπήσει το ματς. Ο Ρίβερς συνέχισε για 3ο ματς την εντυπωσιακή εμφάνιση του απέναντι στον Ολυμπιακό με 26 πόντους, ε 4/6 3π.(27 και 23 στα προηγούμενα δύο), 9 ρ. και 3 κλ., ο Σίνγκλετον με 20 π. (4/5 3π) τον ακολούθησε, την ώρα που ο Καλάθης έπαιξε μόλις 8.30 λεπτά και είχε μόλις 2 πόντους, όπως και ο Μπουρούσης.

4034108
(Και τούμπα από τον κορυφαίο του ματς Κέι Σι Ρίβερς - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 31-28 (19-8), 48-45 (17-17), 72-59 (24-14)